Asteras Valiras F.C

Αστέρας Βαλύρας- Παναθηναϊκός Καλαμάτας 1-1. Τους σταμάτησαν τα δοκάρια (3) τους κιτρινόμαυρους.(Φωτο)

Ένα πολύ ωραίο ντέρμπι διεξήχθη εχθές στο Μαρακανά του κάμπου στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β τοπικής Μεσσηνίας. Η βαθμολογική θέση των δύο ομάδων ( 1 βαθμό παραπάνω ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας ) μαρτυρούσε θα λέγαμε ότι θα βλέπαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, έμελλε βέβαια να το δούμε και στον αγωνιστικό χώρο ο οποίος μάλιστα ύστερα από την επαγγελματική περιποίηση του μέλους της Διοίκησης του Αστέρα Νίκου Καρύδη ήταν πραγματικό χαλί.

Από εκεί και πέρα στο φίλμ του αγώνα ο Αστέρας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και η πίεση μετατράπηκε σε γκολ στο 18′ οπού ο γκολεαδόρ και αρχηγός του Αστέρα Γιάννης Καρύδης σκόραρε από τα γνωστά του “σεντερφορίσια” γκολ. Στην αντίπερα όχθη η νεανική ομάδα του Παναθηναϊκού Καλαμάτας μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε στροφές ισοφαρίζοντας στο 43′ με τον Hamza όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Εδώ να πούμε ότι, ο Αστέρας στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού είχε 2 δοκάρια με Καρύδη και Μέτσο, υπήρξε και συνέχεια…
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν ακόμα πιο δυνατά, έγιναν πολλές μονομαχίες, πολλά φάουλ εκατέρωθεν, πολλές ευκαιρίες αλλά το σκορ έμεινε στο 1-1 μιας και πάλι ο Καρύδης ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναθηναικού το οποίο ήταν και το τρίτο δοκάρι για τον Αστέρα στο χθεσινό αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αράπης με βοηθούς τον Τσουγκρή και την Παντελίδη.