Asteras Valiras F.C

Αστέρας Βαλύρας – Κυπάρισσος 2-1. Νίκη στο 89′ με χρυσό σκόρερ τον Βλαχάκη!!!(Φώτο & Βαθμολογία)

Με “χρυσή” αλλαγή τον Τάσο Βλαχάκη ο Αστέρας Βαλύρας κατάφερε να πάρει μία δύσκολη νίκη με 2-1 κόντρα στον πάντα αξιόμαχο Κυπάρισσο Τριφυλίας.
Ο Κυπάρισσος έβαλε δύσκολα στον Αστέρα , όμως η ψυχή των παιχτών μίλησε, ακόμα και όταν χρειάστηκε να παίξουν με δέκα αφού στο 54′ ο Καμπιάσο (Vasilev) αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα .
Το παιχνίδι είχε εκνευρισμό  εκατέρωθεν των ομάδων και δυστυχώς οι κίτρινες κάρτες έκαναν έντονα την παρουσία τους, ακόμα και κόκκινες, εκτός του Αστέρα δέχτηκε και παίχτης του Κυπάρισσου  ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Φίλμ αγώνα :
Στο 12′ ο αρχηγός και κανονιέρης Γιάννης Καρύδης έκανε το 1-0 όπου παραμένει πρώτος σκόρερ του πρωταθληματος έχοντας πετύχει πλεόν 12 γκόλ.
Στο 39′ ο Τσακάλη ισοφάρισε σε 1-1 για τον Κυπάρισσο όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Ο Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά χάνοντας πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί πάλι, ο αγώνας δυσκόλεψε με την αποβολή του Vasilev όμως ο Νίκος Μανατέας ανακάτεψε τη τράπουλα και χωρίς να φοβηθεί το παιχνίδι περνάει και άλλο επιθετικό στον αγώνα, φυσικά δικαιώθηκε αφού στο 89′ ύστερα από σεντερφορίσια κάθετη πασα του Καρύδη στον ψυχρό εκτελεστή Τάσο Βλαχάκη  ο οποίος  μπήκε με καθαρό μυαλό χωρίς να έχει επηρεαστεί από το εμπρηστικό κλίμα που είχε δημιουργηθεί,  πλασάρει τον τερματοφύλακα του Κυπαρισσου κάνοντας το 2-1!!! και φυσικά επικράτησε πανδαιμόνιο πανηγυρισμών.

Στο 89′ ο Βλαχάκης, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα, το τελικό 2-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσουλάκος με βοηθούς τους Γιαλλικάρη και Γαϊτάνη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ: Σπάλας, Ντέρτζια (58′ Καρμπαλιώτης), Κουρούσιας, Καστριτσέας, Πετρουλάκης, Ζέππος, Vasilev, Μέτσο, Φερράι (80′ Χαρμπίλας), Χαρμπούτ (72′ Βλαχάκης), Καρύδης.

ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ: Σταμούλης, Κουτσούλης (82′ Βασιλόπουλος), Κατσίρος (56′ Αθανασόπουλος), Κοσμόπουλος, Γεωργομήτρος, Μαρίνης (82′ Αλεξόπουλος), Τσακάλη (64′ Αντωνόπουλος), Παναγούλιας, Κίζηλης, Γεωργαλής, Καζάκος (82′ Γιαννόπουλος).

Ο Αστέρας πλέον είναι μόνος δεύτερος έχοντας δυο παιχνίδια λιγότερα από τον Μεσσηνιακό και αναμένει να μάθει πότε θα παίξει τον επόμενο αγώνα αφού οι ομάδες που αντιμετωπίζει βάση προγράμματος είναι εκτός μητρώου, κάτι ανάλογο έγινε και με το παιχνίδι με τον Κυπάρισσο αφού και οι δυο ομάδες αιτήθηκαν να αγωνιστούν έχοντας και οι δυο ρεπό , το αίτημα το έκανε δεκτό η ΕΠΣΜ και ο αγώνας ορίστηκε κανονικά.