Asteras Valiras F.C

Νίκη Πλάτης-Αστέρας Βαλύρας 2-5. Ένα βαθμό πλέον μακριά από την εξασφάλιση της 2ης θέσης (Photos&Βαθμολογία)

Οι Απάτσι του Νίκου Μανιατέα πέρασαν (και) από τα Φιλιατρά, δυσκολεύτηκαν μιας και η διαχείριση του άγχους όταν παίζεις για το τίτλο κάθε αγωνιστική είναι δύσκολη, ειδικά όταν οι αντίπαλες ομάδες είναι εκτός στόχων και το μοναδικό κίνητρο είναι απλά να γράψουν τη δική τους ιστορία ότι “έκοψαν” το πρωτάθλημα από τον πρωτοπόρο.
Φυσικά αυτό δεν μειώνει την οποιαδήποτε προσπάθεια των αντιπάλων μιας και η μαγεία του ποδοσφαίρου αυτή είναι… όλα παίζονται μέσα γήπεδο στα 90 λεπτά.

Ο Αστέρας πλέον μαθηματικά χρειάζεται 1 βαθμό στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση, η οποία ανεπίσημα σε προφορικό επίπεδο στο συμβούλιο που έλαβε χώρα τον Ιανουάριο μεταξύ σωματείων ομίλου και ΕΠΣΜ ενημερωθήκαν λόγο της έκβασης των ομάδων που έμειναν εκτός μητρώου θα πρέπει να ανέβουν 2 ομάδες από κάθε όμιλο, οπότε μένοντας σε αυτό, η ομάδα μας πλέον απέχει μόλις 1 βαθμό από την εξασφάλιση της 2ης θέσης η οποία θα την προβιβάσει στην Α1 κατηγορία!!!

Φυσικά μην ξεχνάμε και το πιο σημαντικό… τον τίτλο του πρωταθλήματος, ο Αστέρας με ένα παιχνίδι λιγότερο από τον τυπικά πρώτο Μεσσηνιακό απέχει τρείς βαθμούς και η μόνη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι ότι με τα τωρινά δεδομένα ο Μεσσηνιακός έχει καλύτερη διαφορά γκολ.

Υπάρχουν ακόμα τρείς αγωνιστικές για τον Αστέρα , Κοπανάκι (εντός), Πατίστα (εκτός) και Δόξα Καλαμάτας (εντός) οπότε όλα είναι ανοιχτά και αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον το τι θα γίνει τις τρείς τελευταίες αγωνίστηκες.

Φίλμ του αγώνα :

Στο 15′ ο Χαρμπούτ έκανε το 0-1 σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ με τα χρώματα του Αστέρα.

Στο 47′ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Νίκη Πλάτης κέρδισε πέναλτι και ο Γεωργακόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε ακόμα πιο δυναμικά και στο 48′ με ασίστ του Χαρμπούτ  ο Γκολεαδορ Καρύδης έδωσε και πάλι το προβάδισμα για το 1-2

Στο 65′ η Νίκη Πλάτης αιφνιδιάζει τον Αστέρα και τον ισοφαρίζει πάλι με το Κ. Σταθόπουλο ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 85′ ο Buzzer beater Βλαχάκης έκανε το 2-3 (είχε πετύχει πάλι το γκολ της νίκης με τον Κυπάρισσο στην εκπνοή του αγώνα)  δίνοντας πάλι το προβάδισμα στον Αστέρα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς αφού η μπάλα  μέχρι να καταλήξει στα δίχτυα προηγήθηκε τετραπλή  προσπάθεια, δοκάρι, απόκρουση, ξανά απόκρουση τελικός αποδέκτης ο Βλαχάκης την στέλνει με σουτ οβίδα στα δίχτυα.

Στο 90′ ο Μέτσο σημείωσε το 2-4  με ένα πολύ ωραίο γκολ, ενώ το τελευταίο σημειώθηκε στο 93′  από τον Καρύδη, το οποίο ήταν και το δεύτερο προσωπικό τέρμα κάνοντας το 2-5 ενώ συγχρόνως φτάνοντας στα 17 προσωπικά γκολ για φέτος , διατηρείται στην κορυφή των πρώτων σκόρερ του πρωταθλήματος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δ. Γιαλλικάρης με βοηθούς τους Σ. Γιαλλικάρη και Μπρεζεράκο.

Συνθέσεις ομάδων :
ΝΙΚΗ ΠΛΑΤΗΣ: Μιχαλακόπουλος, Μητρόπουλος, Γριβοκωστόπουλος, Στυλιανός, Γ. Σταθόπουλος, Κ. Σταθόπουλος, Φλαριώτης, Κυριακίδης, Γιαννόπουλος, Γεωργακόπουλος, Ντόκα (64′ Νικολόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ: Σπάλας, Φερράι, Κουρούσιας, Ντέρτζια, Καστριτσέας, Vasilev (46′ Bλαχάκης), Καρμπαλιώτης (83′ Γιαννόπουλος), Μέτσο, Χαρμπούτ, Καρύδης, Χαρμπίλας (75′ Μιχαλόπουλος).