Asteras Valiras F.C

Έβρεξε γκολ στο Μαρακανά του κάμπου Αστέρας Βαλύρας – Θύελλα Παραλίας 6-0

Σε μια τόσο βροχερή μέρα και σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο δεν περίμενε κανείς ότι θα έβλεπε ένα παιχνίδι με τόσα γκολ και θέαμα, το συγκρότημα όμως του Νίκου Μανιατέα είχε άλλη άποψη…

Φίλμ αγώνα:
Ο Αστέρας έδειξε τις προθέσεις του από το πρώτο λεπτό ξέροντας ότι το παιχνίδι λόγω της βαρύτητας αγωνιστικού χώρου θα έκρυβε πολλές παγίδες έτσι στο 4′ σε μια οργανωμένη επίθεση από τα δεξιά ο Βλαχάκης σπάει την μπάλα στο πέναλτι πασάροντας στο Μιχαλόπουλο όμως ο τελευταίος αστοχεί από ευνοϊκή θέση. Μαζί με αυτή την ευκαιρία ο Αστέρας στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη τέσσερις τελικές, χωρίς όμως να έχουν “εξαργυρωθεί” σε γκολ.

Τη κακοδαιμονία των τελευταίων παιχνιδιών με τις πολλές τελικές, όμως χωρίς γκόλ, την σπάει ο κανονιέρης και αρχηγός του Αστέρα Γιάννης Καρύδης , κάνοντας στο 11′ το 1-0. Το 2-0 γίνεται στο 23′ από το Μέτσο με κεφαλιά οβίδα ενώ στο 37′ ο Γιάννης Καρύδης παίρνει πάλι το όπλο του και με σεντερφορίσιο τελείωμα κάνει το 3-0. Πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Μέτσο σκοράρει για δεύτερη φορά κάνοντας στο 47′ το 4-0 όπου έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ως προς την απόλυτη κατοχή της μπάλας του Αστέρα και στο 70′ το κομπιούτερ του κέντρου των κιτρινόμαυρων Ακης Ζέππος κάνει το 5-0.
Ο Νίκος Μανιατέας βλέποντας την επικείμενη νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ έκανε αλλαγές προκειμένου αφενός να κάνει συντήρηση δυνάμεων και αφετέρου να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους του τους παίχτες.

Μια από αυτές ήταν και η αλλαγή του νεοφερμένου με τις χειμερινές μεταγραφές Μιχάλη Στραβάκου όπου αντικατέστησε τον Γιάννη Καρύδη και μάλιστα κάνοντας εξαιρετικό ντεμπούτο σκοράρει ύστερα από “ριμπάουντ” μέσα στη μικρή περιοχή της Θύελλας Παραλίας έπειτα από σουτ του Κουρούσια όπου η μπάλα βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και πάντα στη σωστή θέση ο Στραβάκος εκμεταλλεύεται τη φάση και κάνει το 6-0 στο 76′ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Συνθέσεις ομάδων

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ: Σπάλας, Vasilev, Πετρουλάκης, Καστριτσέας, Ζέππος, Γιαννόπουλος, Μέτσο (60′ Στραβάκος), Μιχαλόπουλος (65′ Χαρμπίλας), Κουρούσιας, Βλαχάκης (75′ Κωνσταντέλος), Καρύδης (60′ Καρμπαλιώτης).

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ: Μπάμπης, Καραγιαννίδης, Λυκούσης, Χριστόπουλος, Ταμπάκης, Τριάντος, Τάγαρης, Κυριακόπουλος, Θέμελης, Τοντέρικα, Τσιγάρος.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αστέρα Βαλύρας είναι πάλι εντός έδρας  με την Νίκη Πλάτης την Κυριακή 29/1/23 15:00 ενώ την 28/1/23 θα προηγηθεί η ετήσια κοπή της πίτας για την ανδρική ομάδα.
Θα υπάρξει ξεχωριστή ανακοίνωση-κάλεσμα από το Δ.Σ του Αστέρα.