Asteras Valiras F.C

ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ 1-2.Άργησε λίγο…αλλά ήρθε η νίκη για τους κιτρινόμαυρους

Νίκη με 1-2 για τον Αστέρα Βαλύρας απέναντι στον αξιόμαχο Ερμή Καλαμάτας.Οι κιτρινόμαυροι πολλές φορές έφταναν στην πηγή αλλά νερό δεν έπιναν..για διαφορετικούς λόγους κάθε φορά.Όμως φαινόταν ότι θα ερχόταν η νίκη ήταν θέμα χρόνου και ψυχολογίας,να που ήρθε λοιπόν και μάλιστα εκτός έδρας

Οι εξέλιξη του σκορ είχε ως εξής,στο 18′ ο Πανταζής έπειτα από ωραία ασίστ του 17χρονου Παπαδόπουλου κάνει το 0-1 και στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου ο έμπειρος Α.Τσιγάρος αφού η μπάλα δεν του είχε κάνει το χατήρι να μπει γκολ σε προηγούμενη φάση χτυπώντας στο δοκάρι, με ασύλληπτο σουτ στο 47′ κάνει το 0-2 όπου και έμελλε να είναι το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα στο 2ο ημίχρονο ο Αστέρας βγήκε δυνατά όμως στο 55΄ ο Σπηλιώτης μειώνει για τους γηπεδούχους σε 1-2.Οι κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στη συνέχεια του αγώνα και μάλιστα είχαν και δυο ακόμα ευκαιρίες να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ, όμως δεν στάθηκαν τυχεροί.

Να σημειωθεί οτι ο Αστέρας έκανε και μια αναγκαστική αλλαγή με τον Γεωργακόπουλο στο 60′ μιας και ο τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί εδώ και καιρό στο γόνατο του δημιούργησε ενοχλήσεις και αντικαταστήθηκε από τον Θ.Καυκούλα.

Ο Αστέρας Βαλύρας την επόμενη αγωνιστική Σάββατο 14 Μαρτίου 15:30 υποδέχεται τον Πανευαικό, ο αγώνας με την γειτονική Εύα θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς οι κιτρινόμαυροι με τη σημερινή τους νίκη έχουν πλέον 6 βαθμούς και ο Πανευαικός χάνοντας από τη πρωτοπόρο Ράχη στο γήπεδό τους 0-3 έμειναν στους 7 βαθμούς.

Οι ομάδες όπως αγωνίστηκαν

ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ(Αργ.Λιάπας) Μανωλέας, Λαλάκος, Μέγγος, Κ.Δημητρίου(46΄ Ι.Δημητρίου) ,Tomassek, Kioppi(60΄Τσιμπόυρης), Κ.Δημητρίου, Κρακούλι,Ξηρογιάννης(46′ Βαλτασάρος), Σπηλιώτης, Κωνσταντόπουλος(80 Κούτρης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ(Κ.Ζησιμάτος) Μανιάτης,Γ.Τσιγάρος,Β.Καυκούλας,Γυφτέας,Πανταζής,Ανδριανόπουλος,Καλαφάτης,Α.Τσιγάρς(89΄Λινάρδος),Παπαδόπουλος(80’ Λύκουρας),Γεωργακόπουλος(60’ Θ.Καυκούλας),Μπούτρος(64΄Στρατής)

Φωτογραφική κάλυψη του αγώνα από την συνεργάτη του site μας Ευθυμία Καρτερολιώτη (Φώτο άλμπουμ από στιγμιότυπα του σημερινού αγώνα θα αναρτηθεί στην επίσημη σελίδα στο facebook)

O σκόρερ του 2ου τέρματος των κιτρινόμαυρων Αργύρης Τσιγάρος περιχαρής  με τον γιο του Γιώργο στην ίδια αρχική εντεκάδα του Αστέρα Βαλύρας
Ο αρχηγός του Αστέρα Βαλύρας και σκόρερ του 1ου τέρματος Μάκης Πανταζής σε μια από τις πολλές μονομαχίες που έδωσε σήμερα.