Asteras Valiras F.C

Αστέρας Βαλύρας-ΑΕ Αβίας 4-0 επιστροφή στις νίκες (Φωτο, Βαθμολογία)

Τελευταίο παιχνίδι εντός έδρας για το 2023 ήταν το χθεσινό για τον Αστέρα, ο οποίος το αποχαιρετά αήττητος στο Μαρακανά , κανονικό φρούριο δηλαδή με το απόλυτο στη περσινή Β τοπική 4 νίκες , 1 ισοπαλία ( υπολογίζοντας τα παιχνίδια στο χορτάρι όχι τα άνευ αγώνα) και φέτος στη νέα Β Τοπική 3 νίκες 3 ισοπαλίες, συνολικά λοιπόν 7 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 11 εντός έδρας αγώνες αγνοώντας την ήττα.
Για το χθεσινό παιχνίδι, η αξιόμαχη Αβία στάθηκε πολύ καλα στο πρώτο ημίχρονο και κράτησε το σκορ στο 1-0, κάτι ο βαρύς αγωνιστικός χώρος κάτι οι χαμένες ευκαιρίες οι κιτρινόμαυροι πήγαν στην ανάπαυλα με το εύθραυστο 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι μηχανές πήραν μπροστά και το σκόρ έμεινε στο 4-0.

Φιλμ αγώνα

Στο 30′ ο Καραγεώργος με σουτ κάνει το 1-0  όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου, στο 50′ ο Χαρμπούτ θα κάνει το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα ο Ζάγουρας το 3-0, στο 71′ ύστερα από ασίστ διαβήτη του Ζέπου ο Χαρμπούτ με δεύτερο προσωπικό τέρμα κάνει το 4-0. Θα είχαμε την ικανοποίηση να γράψουμε και σκορ 5-0 αφενός για το υψηλό σκορ αφετέρου για τον τρόπου που επιτεύχθηκε.. Ο Ζάγουρας με γκολ ποίημα βολ πλανε ή και σχεδόν ψαλιδάκι στέλνει τη μπάλα στο γάμα της εστίας όμως ο επόπτης υπέδειξε  σε θέση οφσάιντ τον Καστριτσέα ο οποίος ήταν αυτός που έβγαλε τη σέντρα ξυράφι, εδώ να σημειώσουμε ότι το “παγόβουνο” επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους ύστερα από το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε σχεδόν ένα μήνα και τον κράτησε μακριά από τους αγωνιστικούς χώρους.

Με μια σημαντική απουσία παρατάχθηκε εχθές ο Αστέρας απέναντι στην Αβία , ο αρχηγός της ομάδας Καρύδης προφυλάχθηκε για τα επόμενα δύο παιχνίδια, την Τετάρτη ο εξ αναβολής αγώνας με το Βλαχόπουλο και το Σάββατο με το Παναθηναικό Καλαμάτας, 3 παιχνίδια σε 7 μέρες.

Εύκολο έργο είχε εχθές ο Βασίλης Μανιάτης ο οποίος για άλλη μια φορά ήταν παρών στην ομάδα κρατώντας μάλιστα αυτή τη φορά και το μηδέν στην άμυνα.

Άλλη μια συμμετοχή σε επίσημο για τον Μπουρικά ο οποίος μπήκε σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο

Συνθέσεις ομάδων

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ: Μανιάτης, Κουρούσιας, Καστριτσέας, Πετρουλάκης, Σχινάς, Ζέππος, Μέτσο, Βλαχάκης (65′ Χαρμπίλας), Χαρμπούτ (75′ Μπουρίκας), Ζάγουρας (65′ Vasilev), Καραγεώργος.

ΑΕ ΑΒΙΑΣ: Κακαλέτρης, Δ. Πολυμενέας, Γεωργίκος, Λυκουρέζος, Καμπανάρος, Δ. Πολυμενέας, Δημητρακάκος, Μπεχάρι, Κλείδωνας, Ψαλτήρας, Μανωλέας.