Asteras Valiras F.C

Αστέρας Αρφαρών – Αστέρας Βαλύρας 1-5. Επιστροφή στην κανονικότητα για τους κιτρινόμαυρους

Η φωτογραφία που βλέπουμε είναι πάνω από οποιαδήποτε αποτέλεσμα, οι δύο Αστέρες της Μεσσηνίας και γειτονικά χωρία μάλιστα, διασταύρωσαν τα ξίφη τους για 90 λεπτά, κερδισμένος βγήκε ο Αστέρας στο χορτάρι αλλά στην πράξη κερδισμένο βγήκε το ποδόσφαιρο με την κίνηση fairplay να φωτογραφηθούν οι ομάδες μαζί-αγκαλιά.
Από εκεί και πέρα στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι μετά από δύο συνεχόμενες ήττες ο Αστέρας Βαλύρας επέστρεψε στις επιτυχίες νικώντας εκτός έδρας τον Αστέρα Αρφαρών με 5-1.

Ο Αστέρας μπήκε με σπασμένα τα φρένα από το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τρία γκολ ενώ είχε και ένα δοκάρι, στην επανάληψη σημείωσε άλλα δύο και με αυτό το τρίποντο έμεινε μόνος του στη 9η θέση.

Φίλμ αγώνα

Στο 21′ ο Χαρμπούτ έκανε το 0-1 με γκολ ποίημα, επέλαση από αριστερά έφερε τη μπάλα στο δεξί και εξαπέλυσε σουτ το οποίο κατέληξε στην αντίθετη γωνία του τερματοφύλακα των Αραφαρών.

Στο 43′ 0-2 ο Καρύδης ενώ στο 45′ ο ίδιος παίχτης κάνει το 0-3 με γκολ για highlights, έξω από την περιοχή σουτ ψηλοκρεμαστό το οποίο καταλήγει στο παραθυράκι του τέρματος των Αρφαρών.

Στο 50′ ο Καραγεώργος κάνει το 0-4 με κεφαλιά.

Στο 62′ ο Χαμπούτ με δεύτερο προσωπικό τέρμα το 0-5 ενώ στο 78′ ο Γιαννακούντζος απλά μείωσε σε 1-5.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιαλλικάρης με βοηθούς τους Αθανασά και Γεωργαντά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ: Π. Μωραγιάννης, Φέστας, Χριστόπουλος (64′ Μαρκόπουλος), Κορομηλάς (50′ Ν. Βανικιώτης), Σακκάς, Περ. Μωραγιάννης, Γ. Μπούρας, Κ. Μωραγιάννης, Τσιλίκος (53′ Σέφα), Γιαννακόπουλος, Γιαννακούντζος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ: Ματθαίος – Λίβας, Κερανούδης, Ντέρτζια, Πετρουλάκης, Κουρούσιας, Ζέππος, Καρμπαλιώτης (73′ Γεωργακόπουλος), Χαρμπούτ, Ζάγουρας (68′ Χαρμπίλας), Καραγεώργος, Καρύδης.
Επόμενη αγωνιστική Κυριακή 3 Μαρτίου 15:00, αντίπαλος η Καλλιθέα εκτός έδρας.